Navigation
Home Page
Home Page

Register of Governors' Responsibilities, Interests, Voting Rights and Term of Office 2021

Governor Appointed byResponsibilitiesVoting RightsPecuniary / Personal InterestsStart of term of  OfficeEnd of term of OfficeDate of Resignation 

Mrs Tanya Hampton

Co-Opted Governor 

Governing Body

Chair of Governors

 

Safeguarding Monitoring Governor

 

Member of Headteacher's Performance Panel

 

 

FGB

 

 

 

 

 

Governor at Harrow Way Community School

09/07/201809/07/2022 

Ms Sarah Jones

Headteacher Governor

 

Headteacher - 

Roman Way Primary School

 

 

FGB

 

 

Headteacher N/a 

Mr Gareth Glasgow

Co-Opted Governor

 

Governing Body

Vice Chair

 

FInance and H&S

Monitoring Governor

 

Member of Headteacher's Performance Panel

FGB 26/11/202026/11/2024 

Dr Roy

Lillyman

Co-Opted 

Governor

Governing

Body

Senior Leadership

Monitoring Governor

FGB 20/10/202120/10/2025 

Mrs Laura Skeates

Staff Governor

    

Staff

 

 

FGB 09/07/201809/07/2022 

Ms Jane Calverley

Co-Opted Governor

 

 

Governing BodyWellbeing & SEND GovernorFGB 26/11/202026/11/2024 

Ms Honeybun

Parent 
Governor

 

Governing Body FGB 8/12/20218/12/2025 

Mrs Howlett

Parent

Governor

 

 

Governing

Body

 

 FGB 8/12/20218/12/2025 

Mr Mcguire

Co-Opted Governor

 

Governing Body FGB  8/2/20228/2/2026

Mrs Natasha Jones

Co-Opted Governor

 

   

Governing Body

SEND Monitoring Governor

 

 

FGB 20/11/201820/11/2022September 2019

Mr Kevin Peebles

Co-Opted Governor

   

Governing Body

 

 

Member of Headteachers Performance Panel

FGB

Employed at The Vyne School

 

09/07/201809/07/2022July 2021

Mrs Rebecca

Errington

Parent Governor

 

Governing 

Body

SEND Monitoring Governor


Staffing Committee

FGB 21/5/201921/5/202327/4/2021

Mr Nick Mackey

Parent Governor

   

 

 

Training and Development Governor

 

Health and Safety Monitoring 

FGB  9/7/2018September 2020

Mr Ian Grocott

Co-Opted Governor     

Governing Body

Senior Leadership & Finance Monitoring Governor

 

Chair of Headteacher's Performance Panel

FGB

 

 

 09/07/201809/07/2022February 2021

Mrs P Stewart

 

Associate Member

Governing BodyNoneNoneRoman Way School Finance Officer11/09/201811/09/2022 

Mrs L Couch

Clerk to Governors

   

N/AN/AN/AN/AN/AN/A 

 

Top